Μουντιάλ 2022: Στον τελικό η Αργεντινή με «σούπερ» Μέσι και Άλβαρες! (βίντεο)

Η Αργεντινή υπέταξε με 3-0 τη φιναλίστ του 2018 Κροατία και θα βρίσκεται στον τελικό του Μουντιάλ 2022.

Πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Γαλλία-Μαρόκο (14/12, 21:00).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς χωρίς να ρισκάρουν, ενώ χαρακτηρηστικό είναι πως μέχρι το 25ο λεπτό δεν υπήρχε υποψία φάσης.

Τότε, ο Φερνάντες αποφάσισε να σουτάρει από μακριά σημαδεύοντας χαμηλά τη γωνία του Λιβάκοβιτς, ωστόσο ο Κροάτης γκολκίπερ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά ώστε η «αμπισελέστε» να γίνει το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλβαρες.

Αρχικά, ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε πέναλτι από τον Λιβάκοβιτς, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λιονέλ Μέσι στο 34'.

Παράλληλα, ο σούπερ σταρ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Αργεντινής στο Μουντιάλ.

Πέντε λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 39', ο Άλβαρες έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με μικρή δόση τύχης και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή έριξε ρυθμούς και περίμενε την Κροατία να επιτεθεί, ώστε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

Στο 69' ο Μέσι... θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό του, ταλαιπώρησε τον Γκβάρντιολ που τον καταδίωκε, πάτησε περιοχή και «έσπασε» την μπάλα στον σωστό χρόνο στον Άλβαρες που έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στα τελευταία 20 λεπτά η «Χρβάτσκα» έδειχνε να έχει αποδεχθεί τη μοίρα της, ενώ η ομάδα του Σκαλόνι περίμενε να τελειώσει το ματς ώστε να ξεκινήσουν τα «πανηγύρια», όπως και έγινε.