Στον τελικό Κυπέλλου Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ! (βίντεο)

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά την ισοπαλία με 1-1 στην παράταση κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Εκεί, τον περιμένει ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε της Λαμίας εκτός έδρας με 0-2 (συνολικό σκορ 0-3).

Οι δύο ομάδες φάνηκε ότι μπήκαν στο ματς για να πετύχουν γκολ όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι του γηπέδου στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισορροπήσουν τον ρυθμό. Μάλιστα, το πρώτο μισάωρο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ποσοστό κατοχής 62% υπέρ τους.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το θέαμα ήταν σχεδόν ανύπαρκτο, μέχρι το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, εκεί όπου οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να μην οδηγηθεί το ματς στην παράταση, κάτι το οποίο τελικά δεν μπόρεσε να αποφευχθεί.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στη Λαμία, αυτή τη φορά με σκορ 0-2, και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το «τριφύλλι» πέρασε με συνολικό σκορ 3-0 εις βάρος των Φθιωτών,και στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ που προκρίθηκε εις βάρος του Ολυμπιακού.