Στην εορτή του Σεβ. Μητροπολίτη Σιατίστης κ. Αθανασίου απονεμήθηκε το οφίκιο του Άρχοντα διδασκάλου του Ιερού Ευαγγελίου στον Δρ. Θεολογίας και Ιεροκήρυκα της Ιεράς Μητροπόλεως Σισανίου και Σιατίστης κ. Αναστάσιο Δάρδα από το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Δημητρίου Σιάτιστας, την Τετάρτη 8 Μαϊου 2024 από τον Σεβ. Μητροπολίτη Σιατίστης κ. Αθανάσιο.