Champions League: Στους «8» Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ (βίντεο)

Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ έγιναν οι επόμενες δύο ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «8» του Champions League, με δύο πλέον εκκρεμότητες να απομένουν.

Η αγγλική ομάδα επικράτησε με το εκκωφαντικό 7-0 της Λειψίας στην έδρα της, για να πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση με 8-1 συνολικό σκορ, ενώ ο ιταλικός σύλλογος απέσπασε το πολύτιμο 0-0 στην έδρα της Πόρτο, σε ένα παιχνίδι που... έσπασε καρδιές.

Στο παιχνίδι του Μάντσεστερ απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος σημείωσε 5 γκολ μέχρι το 57ο λεπτό (με το σκορ στο 6-0), αλλά ο Πεπ Γκουαρδιόλα τον έκανε αλλαγή στο 62' και ενώ ο Νορβηγός έδειχνε έτοιμος να πετύχει ένα ασύλληπτο ρεκόρ στο Champions League.

Το 1-0 στο Μιλάνο έφτανε στην Ίντερ

Το γκολ του Λουκάκου στο «Σαν Σίρο» αποδείχθηκε αρκετό για την Ίντερ. Στη ρεβάνς του «Ντραγκάο» με την Πόρτο ο σύλλογος της Λομβαρδίας υπερασπίστηκε το 1-0 του πρώτου ματς και με το 0-0 που απέσπασε, προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Champions League.

Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά στερήθηκαν ουσίας και τύχης. Αποκορύφωμα ήταν η φάση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μαρκάνο με σουτ μέσα από την περιοχή είδε τον Ντάμφρις να απομακρύνει στη γραμμή, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα οι Γκαλένο και Γκρούγιτς «σημάδεψαν» δοκάρι σε διαδοχικές κεφαλιές.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών της φάσης των «16»

Μπενφίκα  - Κλαμπ Μπριζ  5-1

• Α' αγώνας 2-0: Προκρίθηκε η Μπενφίκα

Τσέλσι  - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0

• Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Τσέλσι

Τότεναμ - Μίλαν  0-0

• Α' Αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Μίλαν

Μπάγερν Μονάχου  - Παρί Σεν Ζερμέν  2-0

• Α' αγώνας 1-0: Προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου