Μουντιάλ 2022: Το εντυπωσιακό Μαρόκο «σόκαρε» και την Πορτογαλία - Στους «4» και η Γαλλία! - Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Το Μαρόκο μετά την Ισπανία απέκλεισε και την Πορτογαλία (1-0) και έφτασε στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Παράλληλα, έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα της Αφρικής που φτάνει μέχρι τα ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Βορειοαφρικανοί κατάφεραν να σημειώσουν το νικητήριο γκολ στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Εν-Νεσίρι, ο οποίος νωρίτερα είχε απειλήσει σε δύο περιπτώσεις με το κεφάλι, σηκώθηκε ψηλότερα από όλους μετά τη σέντρα του Ατιάτ-Αλάχ και έκανε το 1-0.

Οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση, γνωρίζοντας έτσι τον αποκλεισμό στο τελευταίο Μουντιάλ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Πλέον, το Μαρόκο περιμένει την Γαλλία!

Η Γαλλία κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Αγγλία (2-1) και να προκριθεί στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει το μαχητικό Μαρόκο (14/12, 21:00) το οποίο απέκλεισε την Πορτογαλία με σκορ 1-0.

Οι «τρικολόρ» κατάφεραν να προηγηθούν στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά το φανταστικό σουτ του Τσουαμενί. Ο Γκριεζμάν άφησε στον 22χρονο ποδοσφαιριστή της Ρεάλ Μαδρίτης και αυτός έστειλε «συστημένη» τη μπάλα στη γωνία του Πίκφορντ.

Ο Τσουαμενί, όμως, υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι επάνω στον Σάκα στο 52'. Ο νεαρός παίκτης της Άρσεναλ τον ντρίμπλαρε και ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Γαλλίας τον «γκρέμισε». Ο Κέιν ανέλαβε και με άπιαστη εκτέλεση έκανε το 1-1.

Η ομάδα του Ντεσάμπ προηγήθηκε εκ νέου χάρη στην κεφαλιά του Ζιρού στο 78', ενώ η Αγγλία έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αυτό, καθώς στο 84' ο Κέιν έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Μάουντ από τον Ερναντέζ.