Μουντιάλ 2022: Νίκη για Αργεντινή, Γαλλία, Αυστραλία και Πολωνία! Το σημερινό πρόγραμμα (βίντεο)

Η Αργεντινή επικράτησε του Μεξικού με σκορ 2-0, στη δεύτερη αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Η «αλμπισελέστε» δυσκολευόταν να βρει γκολ απέναντι στο σκληροτράχηλο Μεξικό, μέχρι να... αναλάβει ο Μέσι στο 64', ο οποίος με ένα φανταστικό συρτό σουτ εκτός περιοχής, άνοιξε τον δρόμο προς τον θρίαμβο. Μετά το γκολ του σούπερ σταρ της Παρί, το παιχνίδι άνοιξε, κι έτσι ο Φερνάντες στο 87' κατάφερε να πετύχει ένα υπέροχο τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Πλέον, η Αργεντινή κρατάει την τύχη στα χέρια της, καθώς με νίκη επί της Πολωνίας την Τετάρτη (30/11) περνάει σίγουρα, ενώ μπορεί να προκριθεί και με ισοπαλία.

--------

Η Δανία έβαλε δύσκολα στη Γαλλία, αλλά οι «μπλε» κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τη νίκη με σκορ 2-1, κατακτώντας έτσι την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ προηγήθηκε στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης με τον σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, Κιλιάν Μπαπέ, αλλά ο Αντρέας Κρίστενσεν απάντησε επτά λεπτά αργότερα με κεφαλιά από κοντινή απόσταση. Τη λύση στη Γαλλία έδωσε ξανά ο Μπαπέ στο 86', χαρίζοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη στη χώρα του, που ισοδυναμεί με πρόκριση στη φάση των «16».

--------

Η Πολωνία «λύγισε» τη Σαουδική Αραβία με σκορ 2-0, για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Το σκορ για τους Πολωνούς άνοιξε ο Ζιελίνσκι στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 82', ο Λεβαντόφσκι με το παρθενικό του τέρμα σε Παγκόσμιο Κύπελλο διαμόρφωσε το 2-0, το οποίο έμελλε να γίνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο «Education City Stadium» της πόλης Αλ Ραγιάν, παρουσία 45 χιλιάδων φιλάθλων, η Σαουδική Αραβία θέλησε να συνεχίσει τα «θαύματα» της, απέναντι στην Πολωνία, μετά την ιστορική νίκη στην πρεμιέρα του Μουντιάλ στο Κατάρ επί της Αργεντινής, αλλά δεν τα κατάφερε.

--------

Βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στους «16» του Μουντιάλ 2022, απέκτησε η Αυστραλία.

Αυτό, καθώς για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου, επικράτησε με 1-0 της Τυνησίας, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ντιούκ στο 23ο λεπτό. Πλέον, τα «καγκουρό», έχουν τρεις βαθμούς, ενώ οι Τυνήσιοι με έναν βαθμό, πιθανότατα θα επιστρέψουν στην πατρίδα τους, μετά την φάση των ομίλων.

Το πρόγραμμα της ημέρας (όλα τα ματς στον ΑΝΤ1)

• 12:00: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα
  • 15:00: Βέλγιο – Μαρόκο
  • 18:00: Κροατία – Καναδάς
  • 21:00: Ισπανία – Γερμανία