Τελευταια Νεα

6/recent/ticker-posts

EURO 2021: Αρχίζει η γιορτή του ποδοσφαίρου!

Δώδεκα πόλεις σε όλη την Ευρώπη - Εικοσιτέσσερις εθνικές ομάδες με ένα κοινό όνειρο - Από την Παρασκευή και για έναν μήνα η Γηραιά Ηπειρος θα  ζήσει στους ρυθμούς του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, το οποίο  διατηρεί τον τίτλο «Euro 2020» παρότι γίνεται το 2021

Χωρίς την παρουσία της Εθνικής Ελλάδας, η οποία από το Μουντιάλ 2014 και μετά απουσιάζει σταθερά απ' όλα τα μεγάλα ποδοσφαιρικά ραντεβού, αλλά με όλη την αφρόκρεμα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και με τα γήπεδα να δίνουν μια μικρή αίσθηση επιστροφής στην κανονικότητα (λόγω της -περιορισμένης έστω- παρουσίας φιλάθλων στις κερκίδες).

Οι όμιλοι, το σύστημα διεξαγωγής και το πρόγραμμα

Οι έξι όμιλοι της τελικής φάσης είναι οι εξής:

1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία

2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία

3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία

4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Τσεχία, Σκωτία

5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Ουγγαρία

6ος όμιλος: Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία, Σλοβακία


Αυτό είναι το δεύτερο Euro που θα διεξαχθεί με 24 ομάδες (μέχρι το 2016 συμμετείχαν 16) με την UEFA να κρίνει πετυχημένη τη συγκεκριμένη αλλαγή και να διατηρεί το ίδιο format.

Από τους έξι ομίλους, στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας καθώς και οι 4 καλύτερες τρίτες όλων των ομίλων. Από κει και μετά αρχίζουν τα νοκ άουτ ματς με τελικό προορισμό το Γουέμπλεϊ, όπου θα γίνει ο τελικός της 11ης Ιουλίου (το ίδιο γήπεδο είχε φιλοξενήσει τον τελικό του 1996). Ο εναρκτήριος αγώνας (11 Ιουνίου) θα φιλοξενηθεί στο Ολίμπικο της Ρώμης, με την Ιταλία να αντιμετωπίζει την Τουρκία.

Το πρόγραμμα

Φάση ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

Α’ όμιλος: Τουρκία - Ιταλία (22.00, Ρώμη)


Σάββατο 12 Ιουνίου

Α’ όμιλος: Ουαλία - Ελβετία (16.00, Μπακού)

Β’ όμιλος: Δανία - Φινλανδία (19.00, Κοπεγχάγη)

Β’ όμιλος: Βέλγιο - Ρωσία (22.00, Αγία Πετρούπολη)


Κυριακή 13 Ιουνίου

Δ’ όμιλος: Αγγλία - Κροατία (16.00, Λονδίνο)

Γ’ όμιλος: Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία (19.00, Βουκουρέστι)

Γ’ όμιλος: Ολλανδία - Ουκρανία (22.00, Άμστερνταμ)


Δευτέρα 14 Ιουνίου

Δ’ όμιλος: Σκωτία - Τσεχία (16.00, Γλασκόβη)

Ε’ όμιλος: Πολωνία - Σλοβακία (19.00, Αγία Πετρούπολη)

Ε’ όμιλος: Ισπανία - Σουηδία (22.00, Σεβίλλη)


Τρίτη 15 Ιουνίου

ΣΤ’ όμιλος: Ουγγαρία - Πορτογαλία (19.00, Βουδαπέστη)

ΣΤ’ όμιλος: Γαλλία - Γερμανία (22.00, Μόναχο)


Τετάρτη 16 Ιουνίου

Β’ όμιλος: Φινλανδία - Ρωσία (16.00, Αγία Πετρούπολη)

Α’ όμιλος: Τουρκία - Ουαλία (19.00, Μπακού)

Α’ όμιλος: Ιταλία - Ελβετία (22.00, Ρώμη)


Πέμπτη 17 Ιουνίου

Γ’ όμιλος: Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία (16.00, Βουκουρέστι)

Β’ όμιλος: Δανία - Βέλγιο (19.00, Κοπεγχάγη)

Γ’ όμιλος: Ολλανδία - Αυστρία (22.00, Αμστερνταμ)


Παρασκευή 18 Ιουνίου

Ε’ όμιλος: Σουηδία - Σλοβακία (16.00, Αγία Πετρούπολη)

Δ’ όμιλος: Κροατία - Τσεχία (19.00, Γλασκόβη)

Δ’ όμιλος: Αγγλία - Σκωτία (22.00, Λονδίνο)


Σάββατο 19 Ιουνίου

ΣΤ’ όμιλος: Ουγγαρία - Γαλλία (16.00, Βουδαπέστη)

ΣΤ’ όμιλος: Πορτογαλία - Γερμανία (19.00, Μόναχο)

Ε’ όμιλος: Ισπανία - Πολωνία (22.00, Σεβίλλη)


Κυριακή 20 Ιουνίου

Α’ όμιλος: Ιταλία - Ουαλία (19.00, Ρώμη)

Α’ όμιλος: Ελβετία - Τουρκία (19.00, Μπακού)


Δευτέρα 21 Ιουνίου

Γ’ όμιλος: Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία (19.00, Αμστερνταμ)

Γ’ όμιλος: Ουκρανία - Αυστρία (19.00, Βουκουρέστι)

Β’ όμιλος: Ρωσία - Δανία (22.00, Κοπεγχάγη)

Β’ όμιλος: Φινλανδία - Βέλγιο (22.00, Αγία Πετρούπολη)


Τρίτη 22 Ιουνίου

Δ’ όμιλος: Τσεχία - Αγγλία (22.00, Λονδίνο)

Δ’ όμιλος: Κροατία - Σκωτία (22.00, Γλασκόβη)


Τετάρτη 23 Ιουνίου

Ε’ όμιλος: Σλοβακία - Ισπανία (19.00, Σεβίλλη)

Ε’ όμιλος: Σουηδία - Πολωνία (19.00, Αγία Πετρούπολη)

ΣΤ’ όμιλος: Γερμανία - Ουγγαρία (22.00, Μόναχο)

ΣΤ’ όμιλος: Πορτογαλία - Γαλλία (22:00, Βουκουρέστι)


Νοκ άουτ - Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

1: 2Α - 2Β (19.00, Αμστερνταμ)

2: 1Α - 2Γ (22.00, Λονδίνο)


Κυριακή 27 Ιουνίου

3: 1Γ - 3Δ/Ε/ΣΤ (19.00, Βουδαπέστη)

4: 1Β - 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (22.00, Σεβίλλη)


Δευτέρα 28 Ιουνίου

5: 2Δ - 2Ε (19.00, Κοπεγχάγη)

6: 1ΣΤ-3Α/Β/Γ (22.00, Βουκουρέστι)


Τρίτη 29 Ιουνίου

7: 1Δ - 2ΣΤ (19.00, Λονδίνο)

8: 1Ε - 3Α/Β/Γ/Δ (22.00, Γλασκόβη)


Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

ΠΡ1: Νικητής 6 - Νικητής 5 (19.00, Αγία Πετρούπολη)

ΠΡ2: Νικητής 4 - Νικητής 2 (22.00, Μόναχο)


Σάββατο 3 Ιουλίου

ΠΡ3: Νικητής 3 - Νικητής 1 (19.00, Μπακού)

ΠΡ4: Νικητής 8 - Νικητής 7 (22.00, Ρώμη)


Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

ΗΜ1: Νικητής ΠΡ2 - Νικητής ΠΡ1 (22.00, Λονδίνο)


Τετάρτη 7 Ιουλίου

ΗΜ2: Νικητής ΠΡ4 - Νικητής ΠΡ3 (22.00, Λονδίνο)


Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

Νικητής ΗΜ1- Νικητής ΗΜ2 (22.00, Λονδίνο)


με πληροφορίες από protothema.gr



https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMKTBmwsw6MuzAw?hl=el&gl=GR&ceid=GR%3Ael


Δημοσίευση σχολίου

0 Σχόλια