Euro 2020: Ματσάρα Σουηδία-Πολωνία -Πέρασαν τα φαβορί -Τα ζευγάρια της φάσης των «16»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φόρσμπεργκ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (2', 59'), η Σουηδία επικράτησε δύσκολα την Τετάρτη με 3-2 σκορ της Πολωνίας στην «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης και πέρασε πανηγυρικά στους «16» του Euro 2020 ως πρώτη από τον 5ο όμιλο της διοργάνωσης.

Το συγκρότημα του Πάουλο Σόουζα κατάφερε με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (61', 84') να ισοφαρίσει σε 2-2, ωστόσο ο Κλάεσον σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ισπανία συνέτριψε την Τετάρτη με 5-0 τη Σλοβακία στη Σεβίλλη, και πήρε την πρόκριση στους «16» του EURO 2020...

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Γαλλία και την Πορτογαλία, οι οποίες μας πρόσφεραν έναν αγώνα με θέαμα στη Βουδαπέστη.

Σε ένα ματς με τρία πέναλτι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (31΄ πεν., 60΄ πεν. Ρονάλντο - 45΄+1 πεν., 47΄ Μπενζεμά) αλλά η «μοιρασιά» δεν δυσαρέστησε καμία από αυτές, καθώς οι φιναλίστ του EURO 2016 προκρίθηκαν στη φάση των νοκ άουτ αγώνων: οι «τρικολόρ» κατέλαβαν την πρώτη θέση και οι Ίβηρες την τρίτη (δεύτερη ήταν η Γερμανία).

Η Γερμανία μολονότι βρέθηκε μπροστά στο φάσμα ενός ταπεινωτικού αποκλεισμού από τη συνέχεια του Euro 2020 κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 2-2 σκορ απέναντι στη μαχητική Ουγγαρία, κι έτσι, έστω και με μπόλικο άγχος, προκρίθηκε στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Τα «πάντσερ» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ στο ματς με τους Μαγυάρους, που διεξήχθη στην «Φούσμπαλ Αρίνα» του Μονάχου, ωστόσο με γκολ του Γκορέτσκα στο 84' πήραν τον βαθμό που χρειάζονταν για να συνεχίσουν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Μετά τους αγώνες της τελευταίας ημέρας, οριστικοποιήθηκαν τα ζευγάρια της φάσης των «16» του EURO 2020 που αρχίζει το Σάββατο 26 Ιουνίου.