Champions League: Στους «8» Τσέλσι και Μπάγερν (βίντεο)

Η Τσέλσι πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League, επικρατώντας και σήμερα με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε το προβάδισμα με 1-0 από το πρώτο παιχνίδι -έπειτα από εκείνο το τρομερό γκολ του Ολιβιέ Ζιρού-, όμως σήμερα δεν άφησε κανένα περιθώριο στο σύνολο του Τσόλο Σιμεόνε, ζευγάρωσε τις νίκες της και πήρε την πρόκριση στη φάση των «8».

Ο Χακίμ Ζίγιες άνοιξε το σκορ στο 34', με τον Εμερσον να κάνει το τελικό 2-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε προηγηθεί στο 82' η κόκκινη κάρτα στον Σάβιτς.

Η Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League μετά και τη νέα νίκη με 2-1 επί της Λάτσιο.

Οι Γερμανοί είχαν... περάσει ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι, επικρατώντας 4-1 στη Ρώμη. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκαν και πάλεψαν για να ζευγαρώσουν τις νίκες τους. O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 33', με τον Τσούπο Μότινγκ να κάνει το 2-0 στο 73'. Για τους Λατσιάλι μείωσε ο Παρόλο στο 82', διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.