Ο Στέφανος Τσιτσιπάς όρθωσε ανάστημα, κοίταξε στα μάτια και πάλεψε απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς, όμως ο Σέρβος τενίστας, Νο. 1 στην παγκόσμια κατάταξη, αποδείχθηκε πιο τυχερός. Ο «Νόλε» με 3-2 σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1) δικαιολόγησε την κλάση και την εμπειρία του και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ρολάν Γκαρός. Ο Τζόκοβιτς πλέον ετοιμάζεται για μία γιγαντομαχία απέναντι στον θρύλο Ράφα Ναδάλ.
Ο Τσιτσιπάς, που βρέθηκε να χάνει 2-0 χωρίς να μπορεί να βρει ρυθμό, πέτυχε καθοριστικό μπρέικ στο τρίτο σετ και επέστρεψε στη διεκδίκηση του τελικού, αφού έριξε στο… καναβάτσο τον Σέρβο και ισοφάρισε σε 2-2. Στο πέμπτο σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αιφνιδιάστηκε και με τον Τζόκοβιτς να πανηγυρίζει δύο μπρέικ έχασε με 6-1. Ο Τσιτσιπάς έδειξε τεράστιο «μέταλλο» απέναντι σε έναν απ' τους κορυφαίους τενίστες όλων των εποχών και απέδειξε πως το μέλλον στο άθλημα είναι ολόδικό του.
zougla.gr