![](https://www.versustravel.eu/photos/taksidi-new-york4_1.jpg)
Ένα ταξίδι που πολλοί ονειρεύονται, λίγοι όμως το τολμούν… Καλώς ήρθατε στην πόλη που δεν κοιμάται ποτέ… κυριολεκτικά!
Της Δανάης Νομικού
Από μικρό παιδί, η Νέα Υόρκη «πρωταγωνιστούσε» στις περισσότερες ταινίες, σειρές και φωτογραφίες που τύχαινε να δω και κάθε φορά με έπειθαν ολοένα και περισσότερο πως είναι η πόλη των ονείρων μου… και πραγματικά είναι!
Προσωπικά, θεωρώ πως τα έχει όλα: ομορφιά, πάρκα, μουσεία, βόλτες, φαντασμαγορικά κτήρια, ουρανοξύστες, πολιτισμό, καλό φαγητό, πάρτι αλλά και…ήρεμη ζωή.
Ας ξεκινήσει η «ξενάγηση»…
Ας το πάρουμε από την αρχή όμως… Καταρχάς, φτάνοντας στη Νέα Υόρκη θα έχεις σίγουρα το λεγόμενο τζετ λαγκ, αλλά θα το ξεπεράσεις γρήγορα, ελπίζω.
![](https://neaselida.gr/nsmedia/uploads/2019/04/ny1.jpg)
Το να περπατήσεις κάποια τετράγωνα είναι σίγουρα ευχάριστο, αλλά για τις μεγαλύτερες διαδρομές προτίμησε το μετρό… σε προειδοποιώ δεν είναι και ιδιαίτερο καθαρό, αλλά δεν διαφέρει πολύ από αυτό της Ελλάδας. Η άλλη σου επιλογή είναι ταξί, αλλά σε ώρες αιχμής μια διαδρομή λίγων – σχετικά – λεπτών το πιθανότερο είναι να διπλασιαστεί… και λίγο λέω!
![](https://neaselida.gr/nsmedia/uploads/2019/04/ny.jpg)
Η βόλτα στο Σέντραλ Πάρκ είναι σίγουρη… Το περίφημο πάρκο βρίσκεται στο κέντρο του Μανχάταν και είναι πραγματικά αχανές. Μέσα στο πράσινο – πολλά δέντρα, μικρούς βράχους, τεχνητή λίμνη ,ζωολογικός κήπο – θα δεις ανθρώπους χαμογελαστούς να τρώνε, να κάνουν βόλτα με τα πόδια ή το ποδήλατο ή να απολαμβάνουν το πρωινό τους τζόκινγκ.....
Η συνέχεια στην neaselida.gr