Μέλη του συνδυασμού μας Δύναμη Επανεκκίνησης επισκεφτήκαμε στο όρος Ασκιο το έργο του αιολικού πάρκου που εκτελείται από την εταιρεία Άνεμος, θυγατρική του ομίλου Ελλάκτωρ. Από κοντά συνειδητοποιήσαμε το τεράστιο μέγεθος του έργου και την έκταση που καταλαμβάνει. Μία επένδυση η οποία αναμένεται να ξεπεράσει τα 100 εκατομμύρια ευρώ.
Σαν συνδυασμός επανειλημμένως έχουμε τονίσει στις ομιλίες μας τη σημασία που πρέπει να δώσουμε ως Δήμος στην ενέργεια μιας και την επόμενη δεκαετία έργα που αφορούν την παραγωγή ενέργειας και την εξοικονόμηση ενέργειας θα χρηματοδοτηθούν με πολλά κεφάλαια και ο δήμος άμεσα πρέπει να οργανωθεί με υλοποιήσιμες μελέτες για να μπορεί να έχει όφελος από τέτοιους είδους δράσεις.