Στο «Βόιο τη Θεσσαλονίκης», όπως το αποκάλεσε, μίλησε το Σάββατο το απόγευμα ο υποψήφιος Δήμαρχος Βοΐου, Λάζαρος Γκερεχτές, ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση της Βοϊακής Εστίας για την παρουσίαση των προγραμμάτων όλων των συνδυασμών εν όψει των εκλογών της 26ης Μαΐου.
Ο Λάζαρος Γκερεχτές, τεκμηριωμένα, δομημένα και απαντώντας στο τρίπτυχο «πως, από που και πότε», παρουσίασε τους βασικούς άξονες του προγράμματός του, καλώντας όλους τους συνδυασμούς να αφήσουν τις αντιπαραθέσεις οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με την ανταλλαγή απόψεων επάνω στα όσα προτείνει ο καθένας.
«Με τη βοήθεια των απόδημων συμπολιτών μας, νέα γνώση, νέες ιδέες και επενδυτικός άνεμος θα εισέλθουν στο Βόιο και θα συμβάλλουν σε μία νέα επιχειρηματική, κοινωνική και τουριστική κινητικότητα», κατέληξε.