Τιμώντας την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου),οι μαθητές/τριες των Β΄και Δ΄τάξεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας παρουσίασαν μέσα από μια παράσταση κουκλοθέατρου, διασκευασμένο, το έργο του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν "Το Ασχημόπαπο".
Ως προς τη θεματική του,το κουκλοθέατρο συνδέεται με την ημέρα κατά της βίας (6η Μαρτίου) και έδωσε μηνύματα σεβασμού στη διαφορετικότητα και ενίσχυσης της ενότητας ,της αλληλεγγύης,της φιλίας.Επιπλέον αξιοποιήθηκε για να προωθηθούν προγράμματα ψυχικής υγείας,διαπροσωπικών σχέσεων και περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
Την παράσταση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας.