Οι Ιερείς της Ενορίας, με τη βοήθεια του Ιεροψάλτου και του Νεωκόρου, μεταφέρουν την Εικόνα από σπίτι σε σπίτι, όπου διαβάζεται αγιασμός, μνημονεύονται τα ονόματα των οικείων, ραντίζονται οι χώροι του σπιτιού και φωτίζονται οι πιστοί ενορίτες.Η Ιερά εικόνα μεταφέρετε καθημερινά από σπίτι σε σπίτι για να ευλογήσει τους πιστούς και μέχρι το Σάββατο του Λαζάρου θα έχουν ευλογηθεί όλα τα σπίτια των Ενοριτών.
Το θρησκευτικό αυτό έθιμο, της επισκέψεως της Αγίας Εικόνας στα σπίτια των πιστών, είναι παμπάλαιο και κανείς δεν θυμάται από πότε έχει ξεκινήσει. Οι χριστιανοί περιμένουν με αγωνία πότε θα τους επισκεφθεί, και την υποδέχονται με λαχτάρα και πόθο, για να τους αγιάσει, να ευλογηθεί το σπίτι τους, να την ευχαριστήσουν και να της εναποθέσουν τα προβλήματά τους.
Πρόκειται για ένα πιστό αντίγραφο της θαυματουργής εικόνας της Παναγίας Ελεούσας, που φυλάσσεται στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Μικροκάστρου.
![](https://i.imgur.com/fLhEGsz.jpg)
![](https://i.imgur.com/1O23vxB.jpg)
![](https://i.imgur.com/7zHHACy.jpg)
Σιάτιστα: Υποδοχή της Αγίας Εικόνας της Παναγίας Ελεούσας (φωτο-βίντεο)