Λυκούργος Νάνης και Βασίλης Κερμενιώτης
Αγαπητοί Ορθόδοξοι γονείς, αυτή η επιστολή μας είναι μία κραυγή πόνου και αγωνίας για το πνευμα- τικό «έγκλημα» που συντελείται εις βάρος των παιδιών μας και συνεπώς εναντίον της ίδιας της Ελλάδας, αφού η νέα γενιά είναι το μέλλον της πατρίδας μας. Διανύουμε τη δεύτερη σχολική χρονιά που διδά- σκεται στα δημοτικά, στα γυμνάσια και στα λύκεια το νέο αντίχριστο μάθημα των «Θρησκευτικών», το οποίο επέ- βαλε η εκκλησιομάχος Κυβέρνηση, παρά τις σφοδρές αντι- δράσεις των θεολόγων, του Αγίου Όρους και της Εκκλησίας. Η πρώτη φορά που η Κυβέρνηση επιχείρησε να φέρει τα με- ταλλαγμένα «Θρησκευτικά» στα σχολεία ήταν το 2016.
Λυκούργος Νάνης (ιατρός, Φλώρινα)
και Βασίλης Κερμενιώτης (Μηχανολόγος, Πτολεμαΐδα)