"ΜΠΟΥΜΠΟΥΣΙΑΡΙΑ" 2019
Το Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2019 στις 21:00 μ.μ. αρχίζει το γλέντι στην πλατεία Γεράνειας με προσφορά Σιατιστινού κρασιού κάτω από τους ήχους τοπικής ορχήστρα της Σιάτιστας.
Το Γλέντι και χορός των Μπουμπουσιαριών σε όλη τη Σιάτιστα μέχρι το χάραμα της επόμενης μέρας.
Την Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2019 στις 13:30 γίνεται η συνάντηση των Μπουμπουσιαριών στην πλατεία Γεράνειας.
Στις 14:00 πραγματοποιήται η εκκίνηση Μπουμπουσιαριών από την πλατεία Γεράνειας με προορισμό την πλατεία Χώρας, η παρέλαση κορυφώνεται από την οδό Μητροπολίτου Ιακώβου, μπροστά από το Τραμπάντζειο Γυμνάσιο μέχρι και την Πλατεία Χώρας όπου έκει περιμένει να δει ο κόσμος τα Σιατιστινά «Μπουμπουσιάρια».
Τα «Μπουμπουσιάρια» θα διασχίσουν την πόλη και θα καταλήξουν στην πλατεία της Χώρας. Εκεί ο χορός θα συνεχιστεί και όλος ο κόσμος θα συμμετέχει στο γλέντι.
Σας περιμένουμε όλους!!!
Γ.Γ. Siatista-Info
![](https://i.imgur.com/3ilB3VF.gif)