Την Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Σιάτιστας «Μανούσεια» επισκέφτηκαν την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας, με τον Δάσκαλό τους κύριο Μιχάλη Δούβλο.siatista-Info
Ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν για τον τρόπο οργάνωσης του υλικού της, τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τις δράσεις.
Γνώρισαν την ιστορία της Βιβλιοθήκης από την αρχή της συγκρότησής της μέχρι και σήμερα, τις αξιόλογες συλλογές των παλαιών βιβλίων και χειρογράφων της με ιδιαίτερη αναφορά στις εκδόσεις των Μαρκίδων Πούλιου.