Τελευταια Νεα

6/recent/ticker-posts

Κέρδισε το ντέρμπι ο ΑΡΗΣ -Νικές για ΠΑΟ, Ολυμπιακό... καρδιοχτύπησε η ΑΕΚ! (βίντεο)

Στα «κιτρινόμαυρα» βάφτηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς ο Άρης επιβλήθηκε την Κυριακή με 1-0 του ΠΑΟΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 12η αγωνιστική της Super League.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι το πέτυχε στο 40’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπρούνο Γκάμα.

Με αυτό το «τρίποντο» το συγκρότημα του Μάντζιου, που κάνει ονειρική πορεία στο εφετινό πρωτάθλημα, έφτασε τους 26 βαθμούς και φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όντας στο -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, έχοντας προσπεράσει την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, που με 24 βαθμούς είναι τρίτη στην κατάταξη.

To τελευταίο σφύριγμα του Ολλανδού βρήκε τον ΠΑΟΚ να βράζει για τις αποφάσεις του, για τη φάση του πέναλτι που δόθηκε στον Άρη, για το πέναλτι του Τζόλη που εν τέλει πήρε πίσω ο διαιτητής, τσεκάροντας τη φάση στο VAR, αλλά και για το χέρι του Μπαγκαλιάνη στην τελευταία φάση του ματς.

Σαν σίφουνας πέρασε την Κυριακή από το «Αθανάσιος Διάκος» ο Ολυμπιακός συντρίβοντας με 6-0 τη Λαμία, για την 12η αγωνιστική της Super League.

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, με τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο, έκανε επίδειξη δύναμης και πανηγύρισε την 9η νίκη του σε 10 αγώνες, καθώς μετρά και μια ισοπαλία.

Το σκορ άνοιξε στο 13΄ ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, ενώ ακολούθησαν τα γκολ των Γιαν Εμβιλά (33΄) και Γιουσέφ Ελ-Αραμπί (35΄).

Στο 82ο λεπτό, ο Σουντανί ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι ενώ ο Σαραμαντάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73ο λεπτό, αφήνοντας με 10 παίκτες την ομάδα του Μπάμπη Τενέ.

Με κεφαλιά ο Κάιπερς στο 83΄ διαμόρφωσε το 5-0 και ο Μασούρας στο 87ο λεπτό... έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Φορτούνη που είχε μείνει εκτός αποστολής, καθώς και χωρίς τους τραυματίες Βαλμπουενά και Ντρέγκερ.

Η Λαμία αν και έκανε υπερπροσπάθεια και είχε πολλές τελικές, κατέρρευσε προς το τέλος του ματς.

Με νίκη συνοδεύτηκε η επιστροφή του Παναθηναϊκού στην ιστορική του έδρα, καθώς οι «πράσινοι» με... κεκτημένη ταχύτητα από την επικράτησή τους επί της ΑΕΚ στο Αθηναϊκό «clasico», επιβλήθηκαν το Σάββατο με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο, για την 12η αγωνιστική της Super League.

Aυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για το «τριφύλλι», που έχει ανεβάσει στροφές και, φτάνοντας τους 18 βαθμούς, είναι πλέον στο -1 από την τέταρτη της βαθμολογίας, ΑΕΚ, η οποία την Κυριακή φιλοξενείται από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Πηγή: zougla.gr

Βίντεο: novasports.gr