Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε ο ΠΑΟΚ... με δυσκολία και ο Ολυμπιακός στους "4"! (βίντεο)

Μετά το 2-0 της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ νίκησε και στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 1-0, και πήρε δίκαια το «εισιτήριο» για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας. Το όνειρο της ανατροπής-πρόκρισης για το «τριφύλλι» διήρκεσε 11 λεπτά, καθώς ο Σφιντέρσκι σκόραρε νωρίς.

Μπροστά σε 20.000 και πλέον φίλους του ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός από τον μεγάλο εφετινό του στόχο, καθώς και στα δύο ματς με τον κάτοχο του τροπαίου ήταν κατώτερος των περιστάσεων.

Οι παίκτες του Φερέιρα μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο γήπεδο, πίεσαν ψηλά, είχαν καλύτερες τοποθετήσεις στη μεσαία γραμμή και κατάφεραν μετά από μία προσωπική προσπάθεια του Λημνιού και πάσα στον Σφιντέρσκι να βρουν ένα γρήγορο γκολ από τον Πολωνό και να απλοποιήσουν τα πράγματα.
Ο Παναθηναϊκός είχε τρομερά προβλήματα στα δύο άκρα της άμυνάς του. Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ από την πλευρά του Γιόχανσον και Λημνιός, Βιεϊρίνια από εκείνη του Χατζηθεοδωρίδη έκαναν ότι ήθελαν και τουλάχιστον 4-5 φορές στο πρώτο 45λεπτο ταλαιπώρησαν την άμυνα των γηπεδούχων που δεν είχε καλές τοποθετήσεις.

Η Λαμία έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό για μία ώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης», με το φάντασμα του περυσινού αποκλεισμού των «ερυθρολεύκων» να πλανάται στην ατμόσφαιρα, αλλά δεν άντεξε στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, που έπαιζαν με την «πλάτη στον τοίχο» κυνηγώντας την ανατροπή του 0-1 (0-0 ο πρώτος αγώνας).

Τελικά η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έφτασε στη νίκη με 3-2, με τρεις κεφαλιές που προήλθαν από ισάριθμες ασίστ του Βαλμπουενά (!) κι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε συμμετοχή της ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
 Την Πέμπτη αγωνίζεται ο Ατρόμητος με τον ΆΡΗ και την Τετάρτη 19/2 ΑΕΚ- Παναιτωλικός.