Europa League: Σήμερα η 5η αγωνιστική


Ματς-φωτιά περιλαμβάνει η σημερινή, 5η αγωνιστική (και προτελευταία) στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League.

Ο ΑΠΟΕΛ θέλει πάση θυσία τη νίκη στο Λουξεμβούργο κόντρα στην ουραγό Ντουντελάνζ για να παραμείνει στο παιχνίδι της πρόκρισης (από 4 βαθμούς μαζί με Καραμπάκ) από τον 1ο όμιλο ως δεύτερος, καθώς η Σεβίλλη ήδη έχει «σφραγίσει» την παρουσία της εκεί ως πρώτη. Φυσικά, σε περίπτωση νίκης της κυπριακής ομάδας, η Κύπρος θα ξεφύγει κι άλλο από την Ελλάδα στην κατάταξη της UEFA, καθιστώντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της χώρας μας να ανακτήσει τη 15η θέση. Φυσικά, είναι και οι Σκωτσέζοι πάνω από την Ελλάδα στην κατάταξη της UEFA, και μάλιστα είναι πολύ πιθανό και οι δύο ομάδες τους (Σέλτικ και Ρέιντζερς) να περάσουν στους «32», κάτι που, αν συμβεί, θα βάλει τέλος στα όνειρα και από τη σεζόν 2021-22 θα έχουμε τέσσερις ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις...

H κατάταξη της UEFA


H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει, θεωρητικά, εύκολο έργο κόντρα στη δεύτερη χειρότερη άμυνα της διοργάνωσης και τελευταία χωρίς βαθμό Αστάνα στο Καζακστάν, όπου με νίκη «κλειδώνει» πρωτιά και πρόκριση, ενώ παράλληλα η Άλκμααρ θέλει να εξαλείψει κάθε ελπίδα της τρίτης Παρτιζάν για την κατάληψη της δεύτερης θέσης. Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ υποδέχεται την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και θέλει μια νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία της στην φάση των «32», ενώ οι Γερμανοί ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με την Σταντάρ Λιέγης που δοκιμάζεται στην έδρα της τελευταίας Γκιμαράες.

Τo πρόγραμμα του Europa League

  • 17:50 Τραμπζονσπόρ – Χετάφε (Cosmote Sport 8HD)
  • 17:50 Κράσνονταρ – Βασιλεία (Cosmote Sport 7HD)
  • 17:50 Αστάνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Cosmote Sport 9HD)
  • 19:55 Γιουνγκ Μπόις – Πόρτο (Cosmote Sport 2HD)
  • 19:55 Φέγενορντ – Ρέιντζερς (Cosmote Sport 3HD)
  • 19:55 ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λουντογκόρετς 
  • 19:55 Φερεντσβάρος – Εσπανιόλ
  • 19:55 Σεντ Ετιέν – Γκεντ
  • 19:55 Ολεξάντρια – Βόλφσμπουργκ (Cosmote Sport 9HD)
  • 19:55 Μπασακσεχίρ – Ρόμα (Cosmote Sport 5HD)
  • 19:55 Βόλφσμπεργκερ – Γκλάντμπαχ (Cosmote Sport 8HD)
  • 19:55 Μπεσίκτας – Σλόβαν Μπρατισλάβας
  • 19:55 Μπράγκα – Γουλβς (Cosmote Sport 6HD)
  • 19:55 Άλκμααρ - Παρτιζάν (Cosmote Sport 7HD)
  • 22:00 Σεβίλλη – Καραμπάκ (Cosmote Sport 6HD)
  • 22:00 Ντουντελάνζ - ΑΠΟΕΛ (Cosmote Sport 2HD)
  • 22:00 Μάλμε – Ντιναμό Κιέβου 
  • 22:00 Λουγκάνο – Κοπεγχάγη (Cosmote Sport 9HD)
  • 22:00 Σπόρτινγκ – Αϊντχόφεν (Cosmote Sport 5HD)
  • 22:00 Ρόζενμποργκ – Λίντσερ
  • 22:00 Σέλτικ – Ρεν (Cosmote Sport 8HD)
  • 22:00 Λάτσιο – Κλουζ (Cosmote Sport 7HD)
  • 22:00 Άρσεναλ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Cosmote Sport 3HD)
  • 22:00 Γκιμαράες – Σταντάρ Λιέγης

Europa League: Οι βαθμολογίες μετά από 4 παιχνίδια

1ος όμιλος

  • Σεβίλλη 12 (12-2)
  • ΑΠΟΕΛ 4 (7-8)
  • Καραμπάκ 4 (7-8)
  • Ντουντελάνζ 3 (7-15)

2ος όμιλος

  • Κοπεγχάγη 6 (4-3)
  • Ντιναμό Κιέβου 6 (3-2)
  • Μάλμε 5 (3-3)
  • Λουγκάνο 2 (1-3)

3ος όμιλος

  • Βασιλεία 10 (10-3)
  • Κράσνονταρ 6 (6-8)
  • Χετάφε 6 (4-4)
  • Τραμπζονσπόρ 1 (3-8)

4ος όμιλος

  • Σπόρτινγκ 9 (7-4)
  • Λίντσερ 7 (6-3)
  • Αϊντχόφεν 7 (8-7)
  • Ρόζενμποργκ 0 (1-8)

5ος όμιλος

  • Σέλτικ 10 (7-3)
  • Κλουζ 9 (4-3)
  • Λάτσιο 3 (5-7)
  • Ρεν 1 (2-5)

6ος όμιλος

  • Αρσεναλ 10 (11-3)
  • Σταντάρ Λιέγης 6 (5-7)
  • Αϊντραχτ Φρ. 6 (4-6)
  • Γκιμαράες 1 (3-7)

7ος όμιλος

  • Γιουνγκ Μπόις 7 (6-4)
  • Ρέιντζερς 7 (5-3)
  • Πόρτο 4 (3-6)
  • Φέγενορντ 4 (3-4)

8ος όμιλος

  • Εσπανιόλ 10 (10-1)
  • Λουντογκόρετς 6 (8-8)
  • Φερεντσβάρος 5 (2-4)
  • ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 (1-8)

9ος όμιλος

  • Γάνδη 8 (9-6)
  • Βόλφσμπουργκ 5 (7-7)
  • Σεν Ετιέν 3 (6-7)
  • Ολεξάντρια 3 (5-7)

10ος όμιλος

  • Μπασακσεχίρ 7 (5-5)
  • Γκλάντμπαχ 5 (4-7)
  • Ρόμα 5 (7-4)
  • Βόλφσμπεργκερ 4 (5-5)

11ος όμιλος

  • Μπράγκα 10 (8-4)
  • Γουλβς 9 (4-2)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας 4 (7-7)
  • Μπεσίκτας 0 (4-10)

12ος όμιλος

  • Μάντσεστερ Γ. 10 (5-0)
  • Άλκμααρ 8 (13-2)
  • Παρτιζάν 4 (4-7)
  • Αστάνα 0 (1-14)