Αδιανόητη νίκη για τη Σάκκαρη! Απέκλεισε το Νο9 του κόσμου με σούπερ ανατροπή!

Αδιανόητη νίκη για τη Σάκκαρη, η οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 σετ (7-6, 4-6, 4-6) της Σαμπαλένκα, παρότι είχε 16 χαμένα μπρέικ πόιντς πριν «σπάσει το ρόδι» για να πάρει τελικά και τη μεγάλη νίκη στο ματς, την 7η κόντρα σε παίκτρια του top10.

Μετά από σχεδόν τρεις ώρες αγώνα, η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια «λύγισε» το Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης και προκρίθηκε στα ημιτελικά του φημισμένου τουρνουά του Σινσινάτι.
Η Σάκκαρη ήταν εξαιρετική από το πρώτο σετ, αλλά έχασε απίστευτες ευκαιρίες για να «κλείσει» το σετ, έχοντας 5 ανεκμετάλλευτα σετ πόιντς, πριν το χάσει τελικά μέσα από τα χέρια της με 7-6 (4), παρότι πήρε το προβάδισμα και στο τάι μπρέικ. Η Ελληνίδα διαμαρτυρήθηκε έντονα πάντως για τον πόντο που έληξε το σετ, θεωρώντας ότι η μπάλα ήταν μέσα στο χτύπημά της, αλλά δεν υπήρχε «hawk eye».